Skip to main content

Відповідальність за вбивства та насильницькі смерті під час протестів на Майдані - Інформаційна довідка Моніторингової місії Організації Об’єднаних Націй з прав людини в Україні 20 лютого 2019.


 У цьому документі узагальнено інформацію про хід розслідувань і судового переслідування за вбивства та насильницькі смерті 98 осіб (96 чоловіків, включаючи неповнолітнього юнака, та двох жінок), які були скоєні під час протестів на Майдані, й надано рекомендації щодо усунення недоліків у відправлені правосуддя стосовно вбивств та насильницьких смертей 98 осіб (95 чоловіків, дві жінки та один неповнолітній юнак).

 Усі жертви загинули або зазнали смертельних поранень в січні-лютому 2014 року, коли протести набули насильницького характеру після прийняття парламентом низки законів, що обмежували свободу зібрань і вираження поглядів, а також запроваджували кримінальну відповідальність за екстремізм та захоплення адміністративних будівель. Внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України та підрозділи міліції особливого призначення «Беркут», направлені для зупинення протестувальників, були підсилені цивільними особами, які протидіяли протестувальникам, так званими «тітушками», діяльність яких, як повідомляється, координувалась вищими посадовцями міліції.

 У доповненні від 20.02.2020 констатується, що з лютого минулого року, коли ММПЛУ ООН випустила інформаційну довідку щодо відповідальності за вбивства та насильницькі смерті під час протестів на Майдані, прогрес у цих справах був малопомітний.

 Слідством встановлено виконавців 55 вбивств. Незважаючи на передачу цих справ до суду, їхній розгляд затягується. Суд над п’ятьма працівниками спецпідрозділу МВС «Беркут», який просунувся найбільше, був перерваний їхнім переведенням на територію, яка контролюється самопроголошеною «Донецькою народною республікою» та самопроголошеною «Луганською народною республікою» (йдеться про О. Янішевського, П. Аброськіна, С. Зінченка, С. Тамтуру і О. Маринченка - прим. ред.). Повернення двох обвинувачених (С. Тамтури і О. Маринченка - прим. ред.) дає надію, що, принаймні, розгляд їхньої справи продовжиться. Суд над іншими трьома обвинуваченими, скоріш за все, буде призупинено до прийняття рішення про судовий розгляд за їхньої відсутності (in absentia), що може бути проблематичним через недоліки законодавства. Інші процеси затягуються самими обвинуваченими, що толерується суддями.


Повний текст інформаційної довідки Моніторингової місії ООН українською мовою: Читати

Повний текст інформаційної довідки Моніторингової місії ООН англійською мовою: Read