Skip to main content

Протистояння на Грушевського

 16 січня у Верховній Раді із порушенням регламенту і будь-якого здорового глузду, були прийняті так звані «диктаторські закони», що значно обмежували особисті права і свободи громадян. Це викликало чергову хвилю обурення в суспільстві, а також справжній вибух народного креативу. Люди, попри заборону, прийшли на наступне віче у різноманітних масках, з каструлями і дуршлагами на головах. Це був символ своєрідного протесту, коли майданівці насміхалися із спроб запровадити в країні міліцейську диктатуру і хотіли в такий спосіб продемонструвати, що зневажають і не збираються миритися з такими антинародними рішеннями.

 Зрештою, на черговому віче 19 січня зі сцени Майдану пролунав заклик йти до Верховної Ради, який з ентузіазмом був підхоплений більш радикально і рішуче налаштованою частиною майданівців. На вул. Грушевського шлях протестувальникам перекрили кордони силовиків. Атмосфера була дуже гарячою і напруженою. Невдовзі розпочалося активні сутички майданівців із бійцями спецпідрозділу "Беркут" і внутрішніх військ. Вперше були використані коктейлі Молотова, спалено автобуси, утворилася вогняна лінія оборони із палаючих шин.

На першій лінії, що проходила біля колонади стадіону “Динамо” імені Валерія Лобановського, билися найбільші відчайдухи, серед них було багато футбольних ультрас і представників різноманітних патріотичних радикальних організацій, які не хотіли приймати участь у мирних віче на Майдані, вважаючих їх неефективними, але з готовністю приєдналися, коли почалася фаза гарячого протистояння.  Вперше в новітній історії України відбувалися настільки затяті і криваві вуличні бої. Згодом ці події отримали назву “Вогнехреща”.

 В ніч на 21 січня 2014 року на Грушевського отримав поранення ока Герой Небесної Сотні Юрій Вербицький. Зранку 22 січня загинули Сергій Нігоян і Михайло Жизневський. Роман Сеник отримав тяжке поранення і помер у лікарні 25 січня.

Вічна пам'ять полеглим!  Вдячність і шана живим!  Слава Героям Груші!


Початок сутичок на Грушевського 19 січня 2014. Фото: Сергій Супінський.


Майданівці б'ють автобуси силовиків на Грушевського 19 січня 2014. Фото: Гліб Гараніч.


Майданівці готуються прорвати кордони силовиків на Грушевського 19 січня 2014. Фото: Василь Осадчий.


Протестувальники намагаються прорвати кордони силовиків на Грушевського 19 січня 2014. Фото: Олексій Фурман.


Протистояння на Грушевського 19 січня 2014. Поруч з Володимиром Кличком перед щитами силовиків стоїть Михайло Жизневський - Герой Небесної Сотні, вбитий 22 січня 2014. Фото: Владислав Содель.


Віталій Кличко облитий з вогнегасника на Груші 19 січня 2014. Фото: Єфрем Лукацький.


Майданівці обстрілюють з феєрверків силовиків на Грушевського під час боїв 19 січня 2014. Фото: Олег Петрасюк/EPA.


Майданівці б'ють беркутівців під час протистояння на вул. Грушевського 19 січня 2014. Фото: Владислав Содель.


Бої на Груші. З українським прапором на плечах з написом "Дніпропетровськ" - Максим Гошовський.


Майданівці на передовій лінії боїв на Груші 22 січня 2014. Фото: Сергій Супінський/AFP.


На барикадах Груші 22 січня 2014. Фото: Василий Максимов/AFP.


Майданівці палять шини, створюючи димову завісу, під час боїв на Груші 23 січня 2014. Фото: Zurab Kurtsikidze/EPA.


Протестувальники на Грушевського 25 січня 2014. Фото: Олексій Фурман.


Майданівці - учасники боїв на Груші біля колонади стадіону імені Валерія Лобановського 26 січня 2014. Фото: Олександр Максименко.