Skip to main content

Довге відео наступу майданівців на Інститутській 20 лютого 2014.

Автор: Олексій Степура, Дмитро Федулов / ARD

Дата і місце: 20 лютого 2014 / вул. Інститутська.

Час: 9:33-10:58.

Тривалість: 1:10:25.

Відео оприлюднене 14 лютого 2017 року у Святошинському райсуді Києва під час судового засідання у справі про розстріл активістів Євромайдану.

Повна версія опублікована виданням "Український тиждень" з оригінальним описом: "14 лютого під час судового засідання у справі про розстріл активістів Євромайдану оприлюднили новий відеодоказ, який раніше ніде не публікувався: ані у ЗМІ, ані в інтернеті. Це відео тривалістю 1 год 10 хв високої якості, на якому одним кадром, без монтажу зафіксована вулиця Інститутська в момент убивства протестувальників. Ракурс відео дозволяє відслідкувати як позиції силовиків, так і позицію активістів під час подій 20 лютого 2014-го".

Коментар автора відео Олексія Степури:

- Відео знято з балконів готелю "Україна" (спочатку два номери на 12 поверсі, потім - на 9-му).
На жаль, при перезапису, який очевидно робив аматор, втрачено першу, важливу частину - приблизно з 9:00 до 9:30. Лише кілька склейок на самому початку. Також при перезапису втрачений звук (він був, 100%).
Власник відео - Перший канал німецького ТБ ARD. Хто робив перезапис і як він попав до адвокатів мені не відомо.
Спочатку знімав оператор Дмитро Федулов, потім ми разом перейшли з 12-го на 9-й поверх, там він невдовзі пішов з іншою камерою в фоє знімати поранених, а на балконі залишився я.
Ми добре бачили групу озброєних осіб в чорній формі з жовтими стрічками, які стріляли по майданівцям, тому на балконі 9-го поверху виникла ідея задокументувати постріли одночасно в одному кадрі з пораненими та вбитими. Певною мірою це вдалося.

* * * * *

🔎 Карта розстрілу майданівців на Інститутській 20 лютого 2014 (за даними Jus Talionis).


На початку відео біля Жовтневого палацу несуть двох поранених майданівців.

00:27 – по сходах, що ведуть до Жовтневого, починають зносити вниз вбитого Героя Небесної Сотні Назара Войтовича.

00:50 – медик Андрій Салагорник разом з іншими майданівцями зносять на щиті ще одного вбитого або пораненого чоловіка.

01:50 - по сходах, що ведуть від Жовтневого в бік Хрещатика, зносять вбитого або пораненого.

02:11 – несуть вбитого Героя Небесної Сотні Івана Бльока.

02:43 – видно кількох силовиків, що зайняли позиції за вантажівками і бетонними блоками нагорі Інститутської (спецрота київського полку міліції особливого призначення "Беркут" з жовтими пов’язками на руках, озброєна автоматами АКМС). Вони ведуть прицільний вогонь в бік наступаючих майданівців. Добре видно вихід порохових газів з стволів після пострілів.

Поруч стоїть бронетранспортер БТР-80. З-за вантажівок вибігають і ховаються позаду бронетранспортера 22 силовики у чорній формі (цей епізод на відео змонтовано двічі: 02:53-03:38 та 03:39-04:24).

04:27 – силовики і бронетранспортер відступають вгору по Інститутській, спецпризначенці повертають на вул. Банкову. Ще один чоловік у чорній формі біжить по лівому тротуару і наздоганяє їх. Продовжується обстріл майданівців.

04:55 – майданівці просуваються вперед і ховаються за барикадою навпроти верхнього виходу станції метро "Хрещатик".

05:15 – на барикаді падає вбитий Герой Небесної Сотні Анатолій Жаловага (смертельне поранення о 9:43). До нього підходить медик в оранжевій куртці.

06:16 – більшість майданівців з лівої барикади відступають під масованим обстрілом і відбігають на кількадесят метрів назад. На барикаді залишається один чоловік у камуфляжній куртці (можливо поранений?), який перечепившись падає і відповзає назад. Група майданівців підходить до нього. У фіолетовій куртці - Герой Небесної Сотні Юрій Паращук.

07:15 – пораненого чоловіка в камуфляжі за руки тягнуть на пішохідну алею в сторону Жовтневого. Інші відступають, прикриваючись щитами. Водночас з боку силовиків знову під’їжджає бронетранспортер. Під його прикриттям до вантажівок біжать декілька чоловіків у чорній формі.

08:30 – двоє майданівців прибігають на барикаду зліва і намагаються розпалити з шин вогонь. Потім вони відходять назад.

09:38 - через дорогу з лівого на правий бік Інститутської, прикриваючись щитами, переходить група майданівців. На правому тротуарі лежить вбитий Герой Небесної Сотні Олег Ушневич і тяжкопоранений Сергій Трапезун. Ще декілька майданівців, серед яких вбиті та поранені, лежать праворуч, ховаючись за деревами і земляним схилом.

10:03 - по тротуару за руку Ігор Фльорко і Юрій Кравчук тягнуть пораненого Сергія Трапезуна.Водночас через дорогу з лівого боку переходить ще група протестувальників.

10:29 – біля дерева на правому боці падає вбитий Герой Небесної Сотні Юрій Паращук (у фіолетовій куртці; смертельне поранення о 9:48).

11:05 – по тротуару майданівці витягують смертельно пораненого Героя Небесної Сотні Олега Ушневича. Водночас по землі на правому боці один з протестувальників за мотузку, прив’язану до ніг, витягує іншого пораненого чоловіка.

11:42 – через дорогу, прикриваючись дерев'яним щитом, перебігає медик-волонтер Євген Воленко. Він присідає на тротуарі біля пораненого Володимира Мовчана і починає надавати йому допомогу.

12:50Андрій Юркевич (у червоному камуфляжі), який теж був поруч з В. Мовчаном, встає і біжить вище до пораненого, який лежить на тротуарі.

14:15 – після того, як пораненого Володимира Мовчана під руки ведуть вниз в бік готелю «Україна», Євген Воленко встає і підходить до іншого пораненого, якого витягують праворуч до дерева.

14:35 - Андрій Юркевич з Іваном Пантелєєвим та побратимами-майданівцями тягнуть вниз по тротуару смертельно пораненого Героя Небесної Сотні Владислава Зубенка (помер у лікарні 28.02.2014).

15:22 – на тротуарі у зеленому дощовику і синьому шоломі з’являється Герой Небесної Сотні Євген Котляр. Він присідає за щитом, а згодом йде вперед. З лівого боку через Інститутську на праву сторону переходить ще одна група майданівців.

16:06 – біля дерева падає Герой Небесної Сотні Устим Голоднюк (смертельне поранення о 9:54).

16:24 - падає смертельно поранений Іван Пантелєєв (посередині тротуару між деревами) у момент, коли він присів біля пораненого Володимира Гончаровського.

16:40 – майданівці виносять на щиті пораненого Віталія Безсмертного.

17:58 – момент вбивства Героя Небесної Сотні Романа Гурика (у білій касці за квітковою клумбою; смертельне поранення о 9:56).

18:06 – смертельне поранення отримує Герой Небесної Сотні Євген Котляр, який біжить вниз тротуаром (смертельне поранення о 9:56). Він намагається повзти, двоє інших майданівців відтягують його правіше під дерево. Далі вони відтягують з тротуару ще одного пораненого чоловіка.

19:50 – одного з поранених майданівців евакуйовують донизу тротуаром.

20:15 - Андрій Юркевич, взявши за ноги, витягує пораненого Володимира Гончаровського. До нього підбігає і прикриває щитом Герой Небесної Сотні Микола Паньків.

22:05 - медик Євген Воленко підходить до дерева, де лежать декілька вбитих людей, перевіряє в них наявність ознак життя. Потім йде праворуч і під прикриттям земляного схилу починає надавати допомогу пораненому Роману Тітику.

23:29 – виносять вбитого Героя Небесної Сотні Юрія Паращука.

23:57 – на землі між деревами падає поранений Вячеслав Заречнюк.

26:12 - пораненого Вячеслава Заречнюка відтягують вниз побратими.

27:07 – біля дерева на тротуар падає поранений Герой Небесної Сотні Микола Паньків (смертельне поранення о 10:07).

29:14 – на землі між деревами поранення отримує майданівець у синьому дощовику. Він падає і відкочується на тротуар, потім ховається за деревом. Водночас праворуч двоє майданівців починають витягувати пораненого Романа Тітика.

29:25 – по землі намагається відповзти назад поранений Олександр Лабецький.

30:34 - до пораненого Олександра Лабецького підбігає інший майданівець, який одразу ж також отримує поранення, падає і намагається повзти донизу.

31:41 - Андрій Юркевич разом з іншим майданівцем починають тягнути пораненого, якому перед тим надавав допомогу Євген Воленко.

34:29 – на тротуарі з’являється і підходить до пораненого медик Марія Матвіїв і ще декілька майданівців. Вони забирають пораненого і виносять донизу.

35:20 – Марія Матвіїв повертається і підходить до вбитих, які лежать під деревом вище по тротуару. Туди ж підходить Євген Воленко. Він присідає біля пораненого Івана Рапового і починає надавати йому допомогу.

На лівому боці вулиці біля зелених біотуалетів збирається, ховаючись за щитами і огорожами, велика група майданівців.

37:37 – один з майданівців за руку починає відтягувати вбитого Героя Небесної Сотні Устима Голоднюка. До них підходить група медиків Червоного Хреста.

38:44 – медик-волонтер Червоного Хреста Роман Котляревський отримує поранення в ногу і падає на тротуарі. Інші медики кладують його на ноші і виносять донизу.

40:15 - Андрій Юркевич разом з іншим майданівцем починають тягнути вниз по тротуару смертельно пораненого Героя Небесної Сотні Романа Гурика. За ними інші витягують Героя Небесної Сотні Романа Вареницю.

40:30 – група майданівців з лівого флангу вийшла на проїжджу частину вулиці і просувається праворуч  і вгору Інститутською. Серед них з мегафоном – Василь Галамай. Частина протестувальників перебігає на правий бік вулиці.

42:38 – по тротуару з правої сторони несуть вбитого Героя Небесної Сотні Володимира Жеребного.

43:01 – за гілками дерев в крайній правій точці кадру видно, як падає поранений Василь Галамай. Його затягують за металеву огорожу, якою прикривались наступаючі майданівці.

43:18 – через дорогу біжить медик Іван Жолобан (в білій футболці і касці). Один з майданівців показує йому в бік пораненого Василя Галамая. Іван Жолобан поспішає до нього.

43:44 – майданівці евакуйовують пораненого на тротуарі з правої сторони Інститутської.

43:57 – зліва в кадрі з’являються медики Андрій Кухар і Андрій Салагорник. За ними з синьо-жовтим прапором на плечах йде Максим Гошовський.

44:06 – пораненого Василя Галамая переносять на тротуар по правому боці.

48:45 - медики Андрій Кухар і Андрій Салагорник, яких прикриває щитом Максим Гошовський, перебігають на тротуар по правому боці на допомогу смертельно пораненому Герою Небесної Сотні Володимиру Чаплінському. Вони присідають біля нього і починають надавати допомогу. Вище перебігає через вулицю медик Марія Матвіїв.

49:40 – в правому нижньому куті кадру на тротуарі з’являється, несучи червоні медичні ноші, Герой Небесної Сотні Віктор Чміленко.

51:21 – медики Іван Жолобан, Марія Матвіїв, Євген Воленко і Світлана Сидоренко намагаються врятувати Героя Небесної Сотні Віктора Чміленка. Зліва з синьо-жовтим прапором на плечах присів Максим Гошовський.

51:30 – майданівці на лівому боці Інститутської масово відступають назад.

52:22 – від барикади по алеї на лівому боці виносять двох поранених або вбитих протестувальників. На правому фланзі також евакуйовують кількох поранених і вбитих. На барикаді ліворуч майданівці розпалили вогонь, влаштувавши димову завісу. Розриваються феєрверки.

55:06 – по вулиці, піднявши догори руки, йде медик Вікторія Бандалєтова. До неї підходить Євген Воленко і відводить на тротуар справа. Їм назустріч виносять вбитого Віктора Чміленка.

56:01 – по тротуару на правому боці вперед йде група медиків-волонтерів, серед яких брати Олесь, Ростислав і Тарас Гривули. Поклавши на ноші тіло Івана Пантелєєва, вони біжать донизу. За ними відходять вниз тротуаром медики Євген Воленко, Вікторія Бандалєтова і Світлана Сидоренко.

57:15 – через вулицю з лівого боку на правий перебігає медик Лариса Суліменко. По тротуару майданівці виносять вбитого або пораненого. Лариса присідає біля дерева разом з Євгеном Воленком.

59:52 - майданівці з ношами і двоє медиків, в тому числі Лариса Суліменко, біжать вперед. Вони кладуть на ноші пораненого або вбитого чоловіка і несуть донизу.

На лівому боці майданівці продовжують нести шини і підтримують вогняну барикаду (димову завісу).


Автор опису: Олена Чебелюк