Skip to main content

На вістрі атаки 20 лютого на Інститутській!  Унікальне відео від першої особи.

Автор: Mustang Wanted

Дата і місце: 20 лютого 2014 / Майдан Незалежності, Жовтневий палац, вул. Інститутська.

Час: 8:25-10:40.

Тривалість: 44:45.

Унікальний відеоматеріал знятий від першої особи безпосереднім учасником майданівського наступу 20 лютого відомим руфером-екстремалом Mustang Wanted (Павло Ушивець). Після Майдану Mustang приймав участь в АТО, з літа 2022 р. служить у 47 ОМБр «Маґура».


🔎 Карта розстрілу майданівців на Інститутській 20 лютого 2014 (за даними Jus Talionis).


Ранок 20 лютого. Майданівці тримають оборону на барикадах поблизу стели на Майдані Незалежності, стріляють із саморобного пневматичного міномета «коктейлями Молотова».

02:09 – майданівці біля стели біжать вперед після того, як відступили силовики. Ведучий зі сцени оголошує: «Стела Незалежності України взята Майданом під свій контроль!».

03:10 – в кадрі у лівому куті з’являється Герой Небесної Сотні Володимир Жеребний (одягнений у камуфляжну куртку, чорний бронежилет і зелений металевий шолом). Певний час він стоїть на місці, роздумуючи чи рушати вперед услід за іншими. Потім підіймає із землі шину і йде в напрямку стели.

04:46 – зі сцени лунає: «Взяли Інститутську також! Терміново потрібні медики до пам’ятника засновникам Києва! Закріплюємось на позиціях!». Протестувальники з палицями, шинами, піддонами, тощо йдуть вперед.

05:56 – біля стели несуть пораненого чоловіка у камуфляжній куртці із закликами: «Терміново медика!». Невдовзі після нього двоє інших майданівців ведуть попідруки ще одного постраждалого побратима. В кадрі з’являється медик-волонтер, позаду нього прикриваючи його щитом, йде Максим Гошовський із синьо-жовтим прапором на плечах.

06:54 – оголошення зі сцени: «Хлопці, увага! З-за чорного диму ми можемо зараз не розгледіти своїх і влучити у своїх. Нічого зараз не кидаємо і нічим не стріляємо!».

08:35 – оператор вже на вул. Інститутській, просувається в напрямку пішохідного моста. Назустріч йому несуть смертельно поранених протестувальників. Спершу Максима Шимка, одразу за ним Богдана Сольчаника (в чорній куртці і шоломі із закривавленою головою).

09:00 – несуть смертельно пораненого Андрія Саєнка (у зеленій металевій касці з наліпкою). Одразу за ним несуть пораненого Ігоря Заставного (у жовтій касці і синій куртці). Далі майданівці виносять ще одного пораненого хлопця у чорній куртці і капюшоні. Чути заклики: «Медика!».

09:28 – протестувальники по черзі намагаються реанімувати смертельно пораненого Андрія Саєнка, роблячи йому непрямий масаж серця і штучне дихання.

12:00 – серед майданівців, які намагалися рятувати А. Саєнка з’являється медик-волонтер Євген Воленко (з червоним рюкзаком і в синій шапці з написом FC Дніпро), згодом підбігають ще двоє медиків у червоних комбінезонах. Чути постріли з вогнепальної зброї. Євген Воленко довго робить штучне дихання і непрямий масаж серця.

14:30 – до порятунку А. Саєнка долучається медик-волонтер Андрій Кухар (в червоному комбінезоні з написом «медична допомога» на спині).

15:13 – двоє медиків надають допомогу пораненому в сідницю чоловіку, який лежить посеред вулиці на животі. Тим часом майданівці підіймаються по схилу біля квіткового годинника до Жовтневого палацу і паралельно просуваються сходами по схилу, що вище годинника.

16:55 – медики-волонтери бинтують пораненого чоловіка на східцях біля огорожі під квітковим годинником на Інститутській.

17:40 – услід за медиками оператор починає підійматися вгору до Жовтневого по схилу перед пішохідним мостом. Чути заклики: «Медика!».

18:47 – на землі біля огорожі лежить смертельно поранений Герой Небесної Сотні Іван Тарасюк. Медики намагаються надати йому допомогу, тампонують рану на шиї. У світло-коричневій куртці, білій майці і чорному шоломі - лікарка-волонтерка Вікторія Бандалєтова.

19:50 – майданівці кладуть на перевернутий стіл пораненого чоловіка у коричневій куртці і жовтому шоломі і починають нести його в напрямку Майдану.

20:18 – на землі лежить поранений Василь Аксенин (сіра шапка, чорна куртка з червономи смугами). Медики зупиняють кровотечу на спині. Герой Небесної Сотні Василь Аксенин помре внаслідок отриманого поранення 12 березня 2014-го.

20:32 – біля стінки лежить поранений Роман Мельник (у чорно-салатовій куртці). Йому надає допомогу медик Іван Жолобан (з сіро-червоним бафом на шиї). Оператор йде до входу у Жовтневий палац.

21.30 – до колон біля входу у Жовтневий підходить Андрій Серганчук (червоний светр, камуфльований бронежилет) із "коктейлем Молотова" у руці. По землі тягнуть пораненого майданівця в камуфляжі і спускають його по схилу донизу.

22:40 – горить автобус силовиків на майданчику біля Жовтневого. Чоловік показує оператору гільзу від кулі калібру 5,45 мм і від гумових (?) набоїв.

23:43 – медик Євген Воленко підходить до пораненого в руку Юрія Довжанського (у коричневій куртці і смугастій майці). Двоє інших майданівців саджають його на крісло біля колони і Євген розрізає йому рукав куртки, щоб надати допомогу і зупинити кровотечу.

25:36 – біля дверей у Жовтневий лежить поранений чоловік, до нього підходить Іван Пантелєєв, допомагає піднятися і веде його в бік Майдану. У Івана видно закривавлений бинт на руці. Далі біля дверей у бірюзовій куртці лежить поранений Валентин Балковенко.

25:57 – повз Жовтневий несуть смертельно пораненого Сергія Байдовського. За передню руку його тримає Валерій Яценко (в синій куртці, камуфляжному шоломі).

26:11 – один із майданівців підтримуючи веде пораненого побратима у червоному шоломі і саморобному бронежилеті. Інші протестувальники тягнуть до входу у Жовтневий пораненого в ногу чоловіка у камуфляжі.

26:50 – повз вхід до Жовтневого проводять пораненого майданівця, за ним несуть пораненого Тимура Мустафаєва (у синьому спортивному костюмі).

27:03 – несуть пораненого Павла Марчука. У червоному светрі з номером 53 на спині Віталій Максимкін, в зеленій металевій касці і чорній куртці тримає за ногу Сергій Бондарчук, який через декілька хвилин отримає смертельне поранення. За ним одразу ж несуть вбитого Назара Войтовича – наймолодшого з Героїв Небесної Сотні.

27:15 – біля входу до Жовтневого лежить смертельно поранений Сергій Бондарчук. Його кладуть на ноші і заносять всередину. Двоє майданівців допомагають пораненому в ногу Валентину Балковенку зайти всередину Жовтневого. Після них одразу ж заносять пораненого Тимура Мустафаєва (у синьому спортивному костюмі).

28:09 – оператор заходить всередину у Жовтневий. Одразу при вході лежить смертельно поранений Сергій Байдовський, медик Євген Воленко плескає його по щоці перевіряючи чи він подає ознаки життя. В холі на підлозі лежать ще декілька поранених і вбитих. Останній зблизька в кадрі смертельно поранений Герой Небесної Сотні Сергій Бондарчук, якому надає допомогу медик Андрій Салагорник.

29:12 – оператор йде разом з іншими протестувальниками вперед по пішохідній доріжці вздовж Жовтневого. Назустріч йому несуть спершу одного, далі іншого пораненого.

30:27 – біля зеленого паркану на пішохідній доріжці на щиті несуть смертельно пораненого Івана Бльока. У червоному шоломі попереду Віктор Міщишин. Позаду тримає щит із Бльоком Устим Голоднюк (в камуфляжі і блакитній касці), який через годину загине на правому боці Інститутської.

31:00 – майданівці зупинились, прикриваючись щитами і металевими фрагментами огорожі, і радяться, що робити далі. У чорному лижному костюмі та чорному шоломі з металевим щитом стоїть Василь Михалко. Ліворуч від нього присів Сергій Трапезун (сіра куртка, коричневий рюкзак, зелений металевий шолом). У фіолетовій куртці Юрій Паращак, який згодом загине на правій стороні Інститутської.

32:20 – майданівці показують оператору гільзи від куль і говорять, що це калібр 5,45 мм. До чоловіка, який тримає гільзи, підходить Маркіян Паславський і просить дозволу взяти один. Ще один чоловік показує на камеру шеврон з написом ГП-5 Астафуров В.О. 2у.

34:00 – прикриваючись великими металевими огорожами майданівці пропонують просуватися вперед, переносячи барикади далі. Через 30 секунд група протестувальників зі щитами починає бігти вперед у напрямку сміттєвої барикади. Частина ховається позаду зелених біотуалетів.

35:22 – майданівці починають тікати назад, відступаючи під щільним вогнем силовиків. З дерев’яним щитом із намальованим тризубом біжить Маркіян Паславський. Протестувальники ховаються за барикадами біля зеленого паркану. В оранжевій касці, чорній куртці з крилами спиною стоїть Орест Каракевич.

37:00 – побратими затягують за укриття пораненого чоловіка в камуфляжній куртці і чорних штанах. В коричневій камуфляжній куртці і зеленому металевому шоломі присів за щитом Андрій Юркевич. Перед ним у чорній куртці і зеленому металевому шоломі Олександр Лабецький звертається до майданівців зі словами: «Хлопці, увага ніхто вперед не йдете! Тут стоїмо». Невдовзі в кадрі з’являється старший чоловік у чорній шапці і чорній куртці з сірими смугами та червоним шарфом. Це – Йосип Шилінг, який загине невдовзі на верхній барикаді по лівому боці Інститутської. Праворуч від нього у коричнево-чорному камуфляжі стоїть Володимир Гончаровський, який згодом отримає тяжке поранення на правому боці вулиці.

37:56 – по тротуару на правому боці Інститутської витягують пораненого Сергія Трапезуна.

39:45 – один із майданівців показує оператору кулю і говорить: «По людях стріляють з автомата Калашнікова. Вогнепальна зброя». Інший показує ще кілька гільз і куль. Хлопці обговорюють, це кулі калібру 5,45 і 7,62 мм.

41:00 – майданівці знову значними силами йдуть вперед.

41:26 – в центрі кадру у чорному одязі і зеленому металевому шоломі стоїть Віктор Чміленко, який загине згодом на правому боці Інститутської. З-за рекламного щита в червоному шоломі виглядає оператор Ігор Гуденко – автор важливого відео Контратака Майдану на вулиці Інститутській 20 лютого 2014.  На протилежному боці вулиці медики-волонтери Червоного хреста виносять пораненого Василя Михалка. На тротуарі лежить вбитий Устим Голоднюк у блакитній касці.

41:55 – майданівці прикриваючись металевими огорожами просуваються вперед по проїжджій частині вулиці. Частина з них перебігає на тротуар по правому боці, разом з ними оператор, який присідає ховаючись за деревом.

42:16 – групу майданівців на дорозі намагається координувати з мегафоном у руках Василь Галамай. Від цієї групи відділяється і перебігає через дорогу Володимир Чаплінський в сірій куртці з металевим щитом у руці та круглим невеликим щитом синьо-жовтого кольору закріпленим збоку. Василь Галамай кричить: «Медики!», показуюючи в напрямку правої сторони Інститутської.

42:33 – лунає одиночний чіткий постріл і в той же час Василь Галамай падає поранений на дорогу. До нього підбігають побратими і медик-волонтер Іван Жолобан.

42:48 - по тротуару побратими евакуйовують пораненого хлопця. До нього підходить лікарка-волонтер Світлана Сидоренко. Чоловік у синій куртці показує оператору прострелений щит і каже: «Сотника ранило, у меня вот щит пробило насквозь». У щілину між деревом і щитом видно вбитого Романа Точина, який лежить на землі попереду біля дерева.

43:12 – на тротуарі лежить смертельно поранений Герой Небесної Сотні Володимир Чаплінський. Біля нього присів побратим зі щитом і підбігли ще двоє, серед них у червоному шоломі Валерій Яценко. Через кілька секунд підбігають медики Андрій Кухар і Андрій Салагорник. Їх прикриває щитом Максим Гошовський. Лікарі пробують надати В. Чаплінському допомогу. У фоні чути розмову майданівців поруч з оператором: «Звідки стріляють? За блоками бетонними, з двох сторін, біля камазів».

Слідством встановлено, що більшість майданівців полеглих 20 лютого 2014 р. на вул. Інститутській була вбита бійцями спецроти київського полку міліції особливого призначення «Беркут» з автоматів АКМС (7,62×39 мм).

Постійно чути звуки пострілів.

44:02 – на землі лежить поранений Анатолій Адамовський, біля нього двоє побратимів. По тротуару тягнуть пораненого Василя Галамая. Майданівці кличуть медика. Лікарка Вікторія Бандалєтова надає допомогу Анатолію Адамовському.


Автор опису: Олена Чебелюк